Yu-Gi-Oh! Türk     Türk düellocuların buluşma noktası
       

Mertcan Hekimoğlu ile röportaj

Sitemize eklenen ustayı izleyin videolarında, Türkiye ikincisi Mertcan Hekimoğlu'yu düello yaparken görme şansını elde ettiniz. Peki kendisi hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Üyelerimizin yönelttiği sorular ile bu röpotajı hazırladık.


Mertcan Hekimoğlu
Madrid'te ay yıldızlı T-shirt ile
 

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Adım Mertcan Hekimoğlu. 25 yaşındayım. Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Uluslararası Yugioh ve Magic the Gathering Kart Oyunu turnuvalarında Türkiye adına mücadele ediyorum.

Katıldığınız uluslararası turnuvalarda giydiğiniz Türkiye tişörtleri dikkatimizi çekti. Neden böyle giyiniyorsunuz?

Ben yurt dışındaki turnuvalarda Türkiye'yi temsil etmekten büyük gurur duymaktayım. Bu nedenle böyle turnuvalarda her zaman Türkiye temalı bir tişört giymeyi tercih ediyorum. Amacım orada bir Türk olduğumu oradaki bütün yabancı oyunculara ve medyaya bu şekilde duyurmak.

Yugioh'a nasıl başladınız?

Pokemon Kart Oyunu oynayan bazı arkadaşlarım bana Yugioh'u önerdiler. Ben de kuralları öğrendim, Joey the Passion oyununu yükledim ve oynamaya başladım. İlk andan itibaren oynadığım herkesi yeniyordum. O sırada şimdiki kadar iyi değildim ama kartlara bakıp kombolar bulmaya çalışıyor ve stratejiler kuruyordum. Diğer oyuncular ise strateji kurmaya çalışmak yerine yalnızca güçlü kartları destelerine dolduruyorlardı. Sonunda iyi kartlar kullanan değil, iyi strateji yapan oyuncu kazanıyordu. Elde ettiğim başarının etkisiyle Yugioh oynamayı sürdürdüm.

İlk turnuva deneyiminiz nasıldı?

Katıldığım ilk turnuva, Profilo Alışveriş Merkezi'nde düzenleniyordu. Oldukça büyük bir turnuvaydı, yüzlerce katılımcı vardı. Hatta turnuva görüntüleri, Jojo TV tarafından televizyonda yayınlanıyordu. Yaşı en büyük oyuncu olduğum için de benimle röpotaj yaptılar. Ben fazla iddialı değildim çünkü ucuz bir deste kullanıyordum, içerisinde tek bir nadir kart bile yoktu. Kartlarım çok kuvvetli olmasa bile destem iyi bir stratejiye sahipti, bu yüzden umutsuz değildim. Sonunda, turnuva beklediğimden çok daha iyi geçti, desteleri nadir kartlarla dolu olan rakiplerimi teker teker yendim ve turnuvayı kazandım. Stratejinin önemini bir kez daha görmüş oldum böylelikle.


Satranç şampiyonluğu
madalyası

Yugioh dışında hangi hobiler ile ilgileniyorsunuz?

Satranç oynamaya bayılıyorum. Vaktiyle ortaokul ve lisede iken dersler arasındaki 10 dakikalık tenefüsleri bile satranç oynayarak değerlendiriyordum. Okulda satranç birincisiydim ve liselerararası turnuvalarda okulum adına yarışıyordum. Ayrıca İstanbul 18 yaş altı şampiyonasına da katılmış, turnuvayı 14. sırada tamamlamıştım. Artık satranç turnuvalarında mücadele etmiyorum ama yine de keyifle oynadığım bir oyun.

Bir başka hobim de Magic: the Gathering kart oyunu. Magic, Yugioh gibi bir strateji oyunu. Bu oyun matematik profesörü Richard Garfield tarafından icat edildi ve bunun verdiği ilham ile daha sonra Kazuki Takahashi de Yugioh'u yarattı. Yugioh gibi Magic'in de Türkiye Şampiyonası'nda derece elde edip uluslarası turnuvalarda Türkiye'yi temsil etmeyi sürdürüyorum. Yugioh'un aksine Magic daha yüksek yaştaki oyunculara hitap ediyor. Mesela ben Türkiye'nin yaşı en yüksek Yugioh oyuncusuyum ama Magic oyuncuları arasında Türkiye yaş ortalamasının altındayım. Hâliyle Magic oyuncuları çok daha iyi oynuyorlar. Buna rağmen Magic oynamayı öğrendiğim sene Türkiye Şampiyonası'nda ilk 8'e yükselmeyi başarabildim. Benim dışımda Magic Türkiye Şampiyonaları tarihinde aynı başarıyı elde edebilen yalnızca 2 kişi daha var. Ayrıca hem Yugioh hem de Magic Türkiye Şampiyonalarında ilk 8'e kalmayı başarabilen tek oyuncu benim.


Magic Dünya Şampiyonası'nda Türkiye takımı (Mertcan Hekimoğlu sağda)

Yugioh'un oyuncuya ne gibi faydaları var?

Yugioh her şeyden önce insanın İngilizce öğrenmesine büyük fayda sağlıyor. Çünkü kartlar İngilizce olduğundan oyunu oynayabilmek için kartları anlamaya çalışıyorsun. Karşına bilmediğin bir kelime çıktığında sözlükten bakıp anlamını öğreniyorsun. İnsanın kendi isteği ile ders çalışması gibi bir şey.

Yugioh bir strateji oyunu olması nedeni ile oyuncunun zekasının gelişimine de büyük katkısı var. Bir oyuncu oyunu kazanmanın yolunu bulmaya çalışıyor ve bunun için planlar, stratejiler, hesaplamalar yapıyor. Gösterilen bu zihinsel çaba gelişim için faydalı.

Ben Yugioh oynamaya başladığımda zaten Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanmıştım ve İngilizce'm de harikulade düzeyde idi. Dolayısıyla bana bu açıdan fazla yarar sağlamadı. Ancak öncesinde oynadığım Pokemon Kart Oyunu'nun büyük faydasını gördüm.

Turnuvalara nasıl hazırlanıyorsunuz?

"Nasıl ki bir sporcu fiziksel
bir mücadeleden önce
ısınma hareketleri yapıyor
ise aynı şey zihinsel bir
mücadeleden
önce de yapılmalı."

 

Büyük bir turnuvaya hazırlanmak uzun ve zorlu bir süreç. Benim bir turnuvaya hazırlanmam turnuvadan aylar önce başlar. Öncelikli olarak insanların kullandığı değişik deste tiplerini araştırır ve bu destelerin zayıflıklarını keşvetmeye çalışırım. Neyi yeneceğini bilmez isen nasıl yeneceğini de bilemezsin. Kendi desteni oluşturur iken rakiplerinin kullanacağı desteleri de göz önünde bulundurmak zorundasın.

Ben, kendime bir strateji fikri bulduktan sonra bu stratejiyi kullanan bir deste oluştururum. Ardından haftalar süren bir test süreci başlar. Testlerin sonunda aldığım galibiyet oranı yeterince yüksek değil ise yeni bir deste oluşturup testleri tekrarlarım. Ta ki istediğim galibiyet oranına ulaşana kadar.

Turnuvanın yapılacağı gün ise maçlar başlamadan önce mutlaka satranç oynarım. Nasıl ki bir sporcu fiziksel bir mücadeleden önce ısınma hareketleri yapıyor ise aynı şey zihinsel bir mücadeleden önce de yapılmalı. Bu nedenle ben satranç oynuyor, zihnimi derin düşünmeye hazırlıyorum.

Bu kadar ünlü olmak nasıl bir his?

Bayılıyorum. Yugioh ile ilgili organizasyonlarda hayranlarım benimle konuşmak, düello yapmak, resim çektirmek vs. istiyorlar. Ancak markette alışveriş yaparken kimse seni rahatsız etmiyor, insan içine çıkabiliyorsun. Bu nedenle gerçek bir ünlü olmaktan bile daha iyi bir şey. Gerçi ara sıra beni televizyonda görüp tanıyanlar da çıkmıyor değil.


Röportajımız burada sona eriyor. Peki Mertcan Hekimoğlu hakkında sizin sorularınız, öğrenmek istediğiniz şeyler var mı? Mesaj panomuzdan sorabilirsiniz.

Yugioh kartları Türkiye'de en ucuza YugiohTürk Kart Mağazası'nda

 
   
   Üye Olun!
   Ana Sayfa
   Kurallar
   YugiohTV
   Oyun
   Türkçe Kart Arşivi
   Kart Mağazası
   Mesaj Panosu

YugiohTV ile Yugioh bölümlerini sitemizden izleyin.